Spalvų mokymasis: į pagalbą – gracingas povas

Spalvos: pirmoji pažintis

Tyrimai parodė, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais naujagimis gali matyti tik juodus, pilkus ir baltus atspalvius. Iki trijų mėnesių amžiaus dauguma kūdikių gali matyti spalvas, o pirmenybę teikia ryškioms pagrindinėms spalvoms.

Maždaug 6-8 mėnesių amžiaus kūdikio spalvų matymas yra gerai išvystytas. Šiuo laikotarpiu svarbu į vaiko aplinką įvesti spalvų, kad būtų stimuliuojamos smegenys. Pavyzdžiui, labai tinkamas sprendimas – virš kūdykio lovelės pakabinti ryškiaspalvių žaislų ar elementų., kurie skatintų kūdikio regėjimą bei stimuliuotų smegenis ir tolimesnį spalvų suvokimą.

Spalvų svarba vaiko raidoje

Ar žinote, kad spalvos gali įvairiai paveikti žmogų? Pavyzdžiui daryti įtaką kūrybiškumui, produktyviam mokymuisi ir emocijoms?

Vaikai gali būti jautresni spalvoms, paveikti jų kitaip reaguoti į aplinką. Spalvos ne tik siunčia signalus į smegenis, kad jaustume alkį, būtume ramūs ar sunerimę, bet ir gali atitraukti vaiko dėmesį arba sustiprinti jo mokymosi potencialą. Spalvos taip pat gali turėti įtakos vaikų nuotaikai. Taigi, renkatis kambario ar kuprinės spalvą, turite būti atidus!

Norėdami sutvarkyti vaiko spalvinę erdvę, nepamirškite, kad mažus vaikus traukia šiltos ir ryškios spalvos, o pradinukams labiau patinka pastelinės spalvos. Vidurinės mokyklos vaikai mėgsta tokias spalvas kaip žalia ir mėlyna, o vidurinės mokyklos mokiniai renkasi tamsesnes spalvas, pavyzdžiui, pilką ar tamsiai mėlyną.

Spalvos ir nuotaika

Spalva yra svarbus komponentas kuriant vaikų edukacines erdves. Įrodyta, kad vaikai atskleidžia visą savo mokymosi potencialą spalvinguose kambariuose. Moksliniai tyrimai rodo, kad spalvos taip pat veikia smegenis ir visą centrinę nervų sistemą. Kai spalva perduodama iš akies į smegenis, šios išskiria hormoną, veikiantį emocijas, proto aiškumą ir energijos lygį.

Paprastai šiltesnės spalvos, tokios kaip oranžinė ir geltona, suteikia laimės pojutį, o šaltesnės spalvos, tokios kaip mėlyna ir žalia, paprastai turi raminantį poveikį. Mėlyna padidina produktyvumą. Dėl šaltų atspalvių organizmas gamina raminančias chemines medžiagas. Raudona stimuliuoja smegenų veiklą. Tačiau jei radonos spalvos aplinkoje yra per daug, tai gali labai blaškyti dėmesį ir dažnai sukelti alkį. Žalia spalva labai atpalaiduoja ir asocijuojasi su gamta, kūrybiškumu ir vaisingu mąstymu. Geltona spalva padidina koncentraciją.

Spalvų mokymasis

Remiantis moksliniais tyrimais, spalvos turi lemiamą reikšmę ugdant vaikų pažinimo įgūdžius. Pradėkime konstatuodami faktą, kad mūsų pasaulį tiesiogine prasme sudaro spalvos ir formos. Štai ką mes matome aplinkui! Namas turi kitokią formą nei medis, kuris skiriasi nuo žmogaus ar banano. O aplink mus esantys automobiliai, gėlės ir gatvių ženklai būna įvairių spalvų. Pasirodo, spalvos ir formos yra pagrindinis būdas apibūdinti ir skirstyti pasaulį į kategorijas. Vaikai pastebės, kad raudona gėlė skiriasi nuo geltonos, o apvalus vyniotinis turi kitokią formą nei kvadratinė duonos riekelė.

Spalvos yra keletas ankstesnių žodžių, kuriuos vaikai linkę išmokti, ir priemonė, kurią jie gali naudoti mokydamiesi. Svarbu spalvas įtraukti į savo kasdienę veiklą, nes vaikai geriau įsimena spalvas nei žodines užuominas. Taigi, derindami turinį su spalvingais vaizdais, padėsite vaikui greičiau įsiminti objektus. Vaikai nuo mažens mokosi susieti spalvas su konkrečiais objektais. Pavyzdžiui, raudona spalva jiems dažnai asocijuojasi su obuoliais, geltona – su saule, mėlyna – su dangumi ir t. t. Kūdikio atskleidimas skirtingų spalvų atspalviais gali padėti užmegzti svarbius ryšius ir išplėsti žodyną, nes spalvos padeda įvertinti ir apibrėžti objektą.

Kitas žingsnis – susieti spalvas su gilesne reikšme, kurią joms priskiriame. Vaikai gali išmokti ryšį tarp raudonos spalvos ir pavojaus, pavyzdžiui, per šviesoforo reikšmę. Žinoma, ryškios spalvos turi gilesnių asociacijų. Pavyzdžiui, žalia spalva susijusi su gamta, o mėlyna – su liūdesiu. Mokymas spalvų ir gilesnės prasmės, kurią joms siejame, reiškia suteikti vaikams daugiau elementų, skirtų iššifruoti aplinką, į kurią jie patenka.

Gal pasikartojame spalvas? Į pagalbą – Žaislų klube viešintis POVAS!

Kai užtikome šį gracingą povą, iškart nusprendėme – jis turi atkeliauti į klubiečių namus! Spalvų povas kviečia mažylius žvelgti į pasaulį kitomis spalvomis, jas pažinti, mokytis įvardinti. 👀

📌 Rekomendacijos žaidimams ir pokalbiams:

1. Pasikalbėkite, koks tai paukštis, ieškokite povo garsų internete ir paklausykite drauge.

2. Garsiai įvardinkite povo uodegos spalvas, paprašykite mažylio parodyti Jūsų įvardintą spalvą.

3. Drauge ieškokite namuose daiktų, atitinkančių povo uodegos spalvas.

4. Žvelkite pro kiekvieną uodegos spalvą ir tyrinėkite maišydami jas.

5. Suskaičiuokite šio povo uodegos plunksnas.

6. Nupieškite povą ant popieriaus lapo – juk jis toks spalvingas ir grakštus paukštis! 💚

🚀 Neriame į spalvingus, kupinus atradimų ir naujų žinių nuotykius?

Spalvų mokymasis su spalvų povu edukaciniame rinkinyje
Spalvų pažinimo povas edukaciniame rinkinyje
žaislų prenumerata

Ar žinojote, kad žaislus galima prenumeruoti?

Išbandykite šį ir kitus lavinamuosius žaislus jų nepirkdami, išbandykite Žaislų klubo prenumeratą!

Panašūs įrašai

Magnetiniai žaislai

1, 2, 3 ar daugiau? Kiek muzikinių žaislų reikia?

Vaikų kūrybiškumas: kaip padėti vaikui jį ugdyti?

5 patarimai, kaip sudominti vaiką žaislais

Kaip įteikti vaikui žaislų dėžę?

Mašinėlių obsesija

Kodėl norite atšaukti narystę?

Loading...